•  

     

 
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Hospoda na Jizerce - restaurace a penzion v osadě Jizerka

se nachází v Jizerských horách na hranici vstupu do osady Jizerka u velkého záchytného parkoviště pod kopcem Bukovec. Je to poslední místo, kam se dostanete autem. Dále už pouze pěšky, na kole či běžkách. Hospoda na Jizerce má perfektní startovní polohu, kde můžete začít a skončit svůj celodenní výlet do Osady Jizerka. Nebo si zde  naplánujte delší dovolenou na nejkrásnějším místě v Jizerských horách a v nejvýše trvale obydlené osadě Jizerka. Doporučujeme se u nás ubytovat na několik dní a jednu noc strávit pohledem na krásnou noční oblohu plnou jasných hvězd.

 

Hospoda na Jizerce Vám nabízí restauraci a ubytování v pokojích s vlastním sociálním zázemím. Pro naše ubytované hosty máme parkování zdarma po celou dobu pobytu. Veškerou útratu za ubytování či restauraci lze i platit platební kartou. Připojení k internetu přes Wi-Fi pro naše hosty ZDARMA.

Chalupa "Hospoda na Jizerce" píše historii už od 30-tých let minulého století, kdy byla postavena pro pohraniční stráž, která sloužila v okolí "Osady na Jizerce". Postupem času došlo k proměně na ubytovací zařízení. Současný majitel zakoupil "Hospodu na Jizerce (býv. Penzion Kakrda)" v roce 2017 a provedl rozsáhlou velkou rekonstrukci, aby restaurace a ubytování vyhovovalo současným požadavkům spokojeného hosta.

Pevně doufáme, že se Vám bude "Hospoda na Jizerce" líbit a budete se k nám rádi vracet. A objevovat krásy Jizerských hor , zejména "Osady Jizerka".

Osada Jizerka

je nejvýše trvale obydlenou osadou v České republice. Nachází se v nadmořské výšce 850 metrů nad mořem pod čedičovým vrchem Bukovec a je součástí obce Kořenov. Osadou protéká říčka Jizerka, podle níž nese osada jméno. Je tu několik klíčových oblastí a historických budov, které nesmíte při návštěvě vynechat. Podrobně jsou rozepsány v sekci "Kam se podívat". Doporučujeme Vám návštívit rašeliniště Jizerky a Jizery, muzeum Jizerských hor, Černá Jezírka, Rybí Loučky, čedičový kopec Bukovec a naučnou stezku podél Safírového potoka, které patří mezi top Osady Jizerka.

Velkou oslavou sportu v Jizerských horách je světově známá "Jizerská 50", která tradičně probíhá kolem našeho penzionu "Hospoda na Jizerce".

Historie Osady na Jizerce

sahá až do 15. století, kdy je v těchto místech (okolí Safírového potoka) objeveno naleziště safírů, smaragdů, rubínů a dalších drahých kamenů. Naleziště bylo proslaveno po celé Evropě. První písemný zápis pochází z roku 1539, kdy pražský archiv registruje spor o hranice mezi českým panstvím Navarovským a německým Frýdlantským jako odlehlé obydlí čihařů a ptáčníků. Výsledkem tohoto sporu byl odprodej osady a jejího okolí do majetku Frýdlantského panství roku 1591. V roce 1699 zde postaví Kryštof Schönwald první stavbu známou jako Hojerův dům. Roku 1733 už má Oblast Jizerka pět domů.

Roku 1828 se začíná psát sklářská historie Jizerky. Sklář Riedl žádá majitele Frýdlantského panství  o povolení k založení sklářské huti. Aby se nezapomnělo na tento významný krok, byla postavena kamenná pyramida. Ta stoji u penzionu Pyramida dosud. O rok později fungují tři pece a výroba skla běží naplno. S tím se rozrůstá počet domů a roku 1834 jich zde stojí 21. Roku 1884 je na již Jizerce 42 domů včetně pily, pekárny a Panského domu majitele skláren Reidla. Bohužel dřevo jako palivo není pro výrobu skla nejvhodnější a proto ho nahrazuje uhlí. Důsledkem toho se výroba začíná stěhova do údolí a sklářské hutě v osadě Jizerka pomalu končí. Sklařská výroba je definitivne zastavena v roce 1911. Roku 1956 skončila i výuka na místní škole. Dnes v budově tehdejší školy muzeum Jizerských hor.

Od té doby se stává osada Jizerka vyhledávanou turistickou oblastí a v roce 1995 je vyhlášena památkovou rezervací lidové architektury.

Noční obloha na Jizerce

není zasažena světelným smogem. I proto je tato oblast vyhledávána pro sledování noční oblohy a je to tzv. Jizerská oblast tmavé oblohy. Pouhým okem lze vidět až 1.000 hvězd. Ve městě sotva 200. Na tuto skutečnost poukazuje několik informačních tabulí s mapou hvězdné oblohy.

 

Počasí

je v osadě Jizerka velmi proměnlivé. Vzhledem k poloze tu jsou velké výkyvy a není neobvyklá i teplota -30°C. Z tohoto důvodu má v oblasti v Jizerka svojí stanici i Český hydrometrologický ústav. Až pět měsíců v roce pokrývá Jizerku sníh, proto je rájem pro vyznavače běžek.