CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.

Smědava a zpět

Časová náročnost: 

1 den

Délka: 

15 km

Vhodné pro: 

pěší, cyklisty, terénní kočárky a částečně běžky

Nenáročná trasa po naučné stezce přes Jizerku až na Smědavu. Tato naučná stezka Vám ukáže to nejkrásnější z Osady Jizerka a seznámi s její historií. Trasu začnete na centrálním parkovišti u „Hospody na Jizerce" směrem na Jizerku po modré a červené značce. Můžete si trasu prodloužit po naučné stezce o cca. 2,5 km kolem čedičového kopce Bukovec a nebo to vzit potom cestou zpět.

V polovině cesty mezi parkovištěm a Jizerkou narazíte na značku "naučné stezky". Té se budete držet. Za Jizerkou Vás naučná stezka odkloní od asfaltové cesty ke krásným meadrům říčky Jizera. Pak pokračujete kolem Pešákovi chaty až k Rašeliništi Jizerka. Po prohlídce rašeliniště budete pokračovat dál až na asfaltovou cestu.  Na té se dáte doleva a po cyklistické trase "22. Hřebenovka" dojdete až na Smědavu. Tam je celoročně otevřena resturace Horská chata Smědava.
Vrátíte se zpět samou cestou, ale již nemusite proházet celou naučnou stezku. Stačí, když se budete držte asfaltové cesty a ta Vás dovede zpět přes Jizerku kolem bývalých sklářských chalup a skláren (Panský dům, Pyramida, býv. sklárna Nová Huť).
V resturaci "Hospoda na Jizerce" můžete výlet zakončit večeří a i přenocovat.